September je ponovno tukaj, z njim pa začetek novega šolskega leta. Brezskrbne poletne počitnice so prehitro minile. Otroci se spet vračajo v šolske klopi, kar je lahko prav stresno za tiste, ki so prestrašeni, kaj jim bo novo šolsko leto prineslo. Novi prijatelji, učitelji in mogoče celo nova šola – vse to so za otroke velike spremembe in si velikokrat vsaj na začetku želijo, da se poletne počitnice še ne bi končale.
Lahko pa se začetek novega šolskega leta prične bolj zabavno – z vpisom otroka v glasbeno šolo in z učenjem novega instrumenta.
Glasba je danes vseprisotna v vsakdanjem življenju in je eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na življenje posameznika, še posebej otrok.
Glasba pomeni osebno rast, s katero si človek bogati življenje. Že v antični Grčiji so ji priznavali magično moč.
Platon je zapisal: »Glasbena vzgoja je najpomembnejši instrument, saj ritem in harmonija dospeta do skrivnih delov duše.«
Znanstveniki so ugotovili, da glasba pomirja in spodbudi gibanje otroka, ko je ta še v maternici. Otrok lahko po svojem rojstvu prepozna melodije, ki mu jih je prepevala mamica, ko je bil še plod. Slušni dražljaji, ki jih doživlja v fizičnem svetu po rojstvu, ga spominjajo na čas, ki ga je preživel v materinem trebuščku.
Znanstveniki in psihologi so pojasnili: "Ko malčki slišijo glasbo z izrazitim ritmom, se začnejo gibati ob njej, običajno z nasmeškom, ugotovili smo tudi, da imajo radi glasbene vzorce in ponavljanje. Ker je njihov spomin bolj kratkoročen, se ob ponavljajoči melodiji ne nehajo dolgočasiti. Istočasno pa se zelo odzivajo na elemente presenečenja – na premor s tišino, spremembo tempa ali nepričakovan zvočni učinek. Še en dejavnik, ki močno vpliva na pozornost malčkov, je intonacija – višji ko so toni, bolj zavzeto in veselo bodo malčki poslušali melodijo."
Glasba je tisti medij, ki nas poleg jezika spremlja skozi naše življenje.
Glasba pozitivno vpliva na boljšo zbranost, sposobnost učenja, zmanjšuje tesnobnost in pomaga pri težavah s koncentracijo.
Igranje na glasbeni instrument spodbuja celosten osebnostni razvoj.
Ko otroka vpišemo v glasbeno šolo, mu moramo prisluhniti in upoštevati njegove želje pri izbiri instrumenta. Nikakor pa ni smiselno siliti otrok, ki zanimanja za glasbo ne kažejo. Obstaja mnogo dejavnosti in poti, preko katerih bo razvil svoje sposobnosti, zato je treba svojega otroka spoznati in mu iskreno prisluhniti.
Glasbeni talent pri otroku lahko spodbujamo tudi doma, brez dodatnega glasbenega izobraževanja.
V osnovno stopnjo glasbene šole lahko vpišemo že otroka, starega 5 ali 6 let. Poučevanje večinoma poteka preko glasbenih igric, kje spoznavajo osnove glasbe in razvijajo sposobnosti. V glasbeno šolo lahko vpišemo otroke od sedmega leta dalje. Tu se starši običajno srečajo z dilemo, kako izbrati ustrezen instrument za otroka. Velikokrat pride do usklajevanja – bodisi zaradi omejitve vpisa, velikosti glasbila in otrokove želje.
http://www.hartman.si/c-1136-arranger-in-workstation.aspx
http://www.hartman.si/c-1671-violine.aspx
http://www.hartman.si/c-1001-harmonike.aspx